تبلیغات
varzesh10 / اخبار ورزشی روز ایران وجهان - مهدوی کیا:تیم ما پیشرت محسوسی داشته/جهانبخش بهترین انتخاب را کرد
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
مهدوی کیا:تیم ما پیشرت محسوسی داشته/جهانبخش بهترین انتخاب را کرد
بازیکن سابق تیم ملی در مصاحه با ایسنا پاسخگوی سوالات اهنا بود به گزارش یسنا،  مهدی مهدوی‌کیا پس از نایب قهرمانی تیمش در تورنمنت نروژ از این گفت که هدف از حضور در این تورنمنت کسب تجربه بوده است. او همچنین جهانبخش را یکی از استعدادهای بزرگ فو‌تبا‌ل ایران دانست.

* اخبار موفقیت‌های تیم شما در دو تورنمنت اتریش و نروژ، فو‌تبا‌ل ایران را به آینده امیدوار کرده است. اگر موافق هستید با حضور تیم آکادمی کیا در تورنمنت نروژ و نایب قهرمانی این تیم آغاز کنیم.

- از ابتدای تشکیل این تیم، برنامه داشتیم هر چند ماه یک بار تیم را به تورنمنت‌های اروپایی ببریم. پس از حضور در تورنمنت اتریش، حضور در مسابقات نروژ را بر‌نامه‌ریزی کردیم و در حالی که تیم ما دو رده سنی کوچک‌تر از سایر تیم‌های دیگر بود توانستیم به نایب قهرمانی برسیم. بازیکنان ما در این تورنمنت بسیار با غیرت بازی کردند و تا فینال بالا آمدند. البته نتیجه‌ برای ما اهمیت زیادی نداشت و تنها می‌خواستیم بازیکنان تجربه خوبی کسب کنند. بازی با بازیکنانی که دو رده سنی بالاتر از بازیکنان ما بودند یک تجربه بسیار خوبی بود.

* نسبت به تورنمنت اتریش چقدر تیم "کیا" پیشرفت داشت؟

- اگر بخواهم مقایسه کنم باید بگویم تیم ما پیشرفت بسیار محسوسی نسبت به تورنمنت نخست داشت. اگر با این سطح از فو‌تبا‌ل به اتریش می‌رفتیم حتما قهرمان می‌شدیم، چرا که هم بازیکنان بیشتر در اردو بودند و هم با تجربه‌تر شده بودند. واقعیت این است که تورنمنت نروژ سطح بالایی داشت، اما بازیکنان پس از گذراندن تورنمنت اتریش با تجربه شده بودند.

* تصاویری که از نروژ به دست رسانه‌های ایرانی می‌رسید نشان می‌داد که این بازیکنان با وجود سن و سال کم‌شان برای رسیدن به موفقیت بسیار تهییج شده بودند. قطعا کار بر روی مسائل ذهنی و روانی بازیکنانی کم سن و سال کار سختی است که شما و همکارانتان انجام می‌دهید.

- به‌ هر‌ حال این بازیکنان ایرانی‌اند و غیرت در خونشان است. جدا از مسائل فنی در تیم‌مان بر روی مسائل اخلاقی و عشق به وطن خیلی کار می‌کنیم. آنها هم تیم‌شان را بسیار دوست دارند و هم اینکه عاشقانه تمرین و بازی می‌کنند. تلاش کردیم به آنها یاد بدهیم که از این سن در کنار هم یک تیم باشند. آنها در این شرایط سنی با حضور در چنین تورنمنت‌هایی هم خوشحالی را تجربه می‌کنند و هم ناراحتی را و این خیلی خوب است که در این سن آنها همه چیز را تجربه می‌کنند.

* بعد از حضور تیم کیا در تورنمنت اتریش برخی شائبه‌ها درباره مالکیت این تیم به وجود آمد. مثلا در آن زمان می‌گفتند که این تیم متعلق به آموزش و پرورش است.

- مدیریت این تیم با خود ماست و شخصا کارها را اداره می‌کنیم. در دوره قبل در انتخاب بازیکنان از آموزش و پرورش کمک گرفتیم و باید از آنها تشکر کنیم. ضمن این که حتما به این همکاری ادامه خواهیم داد. به‌ هر‌ حال بازیکنانی که در تیم ما هستند دانش‌آ‌مو‌ز‌ هستند و ما ارتباطمان را با وزارت آموزش و پرورش حفظ خواهیم کرد. باید از دوستانی هم که به عنوان اسپانسر وارد کار شدند تشکر کنم. من دوست دارم که این همکاری ادامه پیدا کند و در نهایت هدف نهایی ما کمک به این بچه‌ها و شکوفا شدن استعدادهایشان است.

* شاید این سوال کمی تکراری باشد، اما نمی‌شود آن را هم نپرسید. در میان بازیکنانی که در تیم‌تان حضور دارند آیا می‌شود انتظار بازیکنی مانند مهدی مهدوی‌کیا یا علی کریمی را داشت؟

- ما به دنبال این هستیم که این بازیکنان تجربه بین‌المللی به دست بیاورند و من بسیار به این بازیکنان امیدوار هستم. در تورنمنت اتریش که با حضور تیم‌های مطرحی همچون آژاکس، بایرن مونیخ، مونیخ ۱۸۶۰ و ... برگزار شد بهترین بازیکن تورنمنت بازیکنی از تیم ما بود. در تورنمنت نروژ هم با وجود این که تیم ما دو رده سنی پایین‌تر بود بهترین بازیکن از تیم ما انتخاب شد. این نشان می‌دهد که بازیکنان ایرانی استعداد فراوانی دارند و من همان طور که گفتم به خیلی از این بازیکنان امیدوار هستم.

* برنامه بعدی تیم کیا چیست؟

- از ابتدای تشکیل این تیم به دنبال این موضوع بودیم که هر سه، چهار ماه یک بار در یک تورنمنت حاضر شویم. می‌خواهیم در سال در چهار تورنمنت بین‌المللی شرکت کنیم و برنامه بعدی‌مان حضور در تورنمنت دیگر خواهد بود.

* از هامبورگ برایمان بگویید، این که تجربه کار در تیم‌های پایه‌ای این تیم قدیمی چقدر برای مهدی مهدوی‌کیا لذت بخش است؟

- بعد از پایان فو‌تبا‌لم گفتم که من راهی را برای خودم در نظر گرفته‌ام و بهترین مکان برای من جایی بود که به آن خیلی علاقه داشتم. هامبورگ باشگاه سابق من است و این تیم را خیلی دوست دارم. آنها هم خیلی علاقمند بودند که من کار مربیگری‌ام را در این تیم آغاز کنم. کاری که ما در هامبورگ انجام می‌دهیم در فو‌تبا‌ل ایران تعریف نشده است. ما یک کار بسیار اصولی برای بالا بردن کیفیت تیم انجام می‌دهیم. یک مربی در بخش دفاعی کار می‌کند و من هم وظایف هجومی را بر عهده دارم. قرار است ما برنامه دقیق‌مان را تا رسیدن به هدف پیش ببریم. تعداد زیادی در کادر حضور دارند که ما باید کارمان را در نهایت هماهنگی انجام دهیم. من با کمال میل اکنون در هامبورگ مشغول به کار هستم.

* یکی از خبرهای خوبی که در یکی، دو روز اخیر منتشر شده حضور علیرضا جهانبخش در تیم آلکمار هلند است. علیرضا گفته پیش از دادن پاسخ مثبت به تیم هلندی از شما مشورت گرفته است. به نظر می‌رسد جهانبخش راهی را طی می‌کند که شما در گذشته تجربه کرده‌اید.

- من واقعا برای علیرضا خیلی خوشحالم چون جدا از مسائل فو‌تبا‌لی او از نظر اخلاقی نیز بازیکن ویژه‌ای است. از دو، سه سال قبل با من مشورت می‌کرد و خیلی دوست داشت از تجربه‌ام استفاده کند. او هفته‌ پیش با من تماس گرفت و گفت که چند پیشنهاد از تیم‌های اروپایی دارد، اما من به خاطر تجربه‌ای که علیرضا در هلند کسب کرده بود و همین طور سابقه تیم آلکمار که جزو بهترین تیم‌های هلند است و همواره در لیگ‌های اروپایی حاضر است به او پیشنهاد دادم که آلکمار را انتخاب کند. به شخصه آینده خوبی را برای جهانبخش متصور هستم و امیدوارم که این تیم خوب هلندی سکوی پرتابی برای این بازیکن جوان باشد.

* به عنوان سوال آخر هر چند که می‌دانیم به دلیل مشغله‌تان احتمالا هفته‌ اول لیگ را دنبال نکرده‌اید، می‌خواهیم نظرتان را درباره پر‌سپولیس فصل جدید بدانیم. به‌ هر‌ حال نمی‌شود با مهدوی‌کیا صحبت کرد و از او درباره پر‌سپولیس نپرسد.

- همان طور که شما گفتید به دلیل مشغله و حضور در تورنمنت نروژ نتوانستم بازی‌های هفته‌ اول را ببینیم. درباره نقل و انتقالات و تیمی که این فصل پر‌سپولیس بسته نیز نمی‌توانم نظر بدهم، چرا که سرمربی تیم مسئولیت فنی را برعهده دارد. فکر می‌کنم مهم‌تر‌ین مساله برای هو‌اد‌ا‌ران و پیشکسوتان موفقیت پر‌سپولیس است و امیدوارم این فصل پر‌سپولیس به موفقیت برسد.


مرتبط با: ورزش ایران ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر